Св. Климент Охридски е изключително почитан от българския народ. Неговото име носи най-старото висше учебно заведение в България – Софийският университет. Паметникът на Св. Климент Охридски е издигнат през 1979 година в градинката между Софийския университет, Националната художествена академия и Парламента. Автор на паметника е скулпторът Любомир Далчев, който го извайва от камък и метал. Св. Климент Охридски е представен в цял ръст с високо вдигнати ръце, като във всяка ръка държи факла – символ на знанието и просветата. Макар главата му да е леко приведена и лицето му да изразява смирение и дори печал, цялата фигура излъчва решителност и непоколебимост, така присъщи на защитника на християнската вяра и славянската писменост.
Св. Климент Охридски е един от учениците на Св. Св. Кирил и Методий и е смятан за създател на кирилицата. Православната църква го почита като един от светите Седмочисленици. Останал е в историята като първият епископ, проповядвал на старобългарски език.
Като ученик на Солунските братя той участва във Великоморавската мисия, където разпространява християнската вяра и славянската писменост. След това придружава своите учители в Рим, където Кирил постига каноничното утвърждаване на глаголицата и богослужението на славянски език не само от източните патриарси, но и от папата. Именно в Рим Климент е ръкоположен в свещенически сан от папа Адриан ІІ. След смъртта на Кирил в Рим, Климент се връща заедно с Методий и другите ученици във Великоморавия. Малко след смъртта на Методий папа Стефан V забранява богослужението на славянски език. В резултат някои от учениците на Солунските братя начело с Климент, Наум и Ангеларий побягват към българската крепост Белград, където получават подкрепа от княз Борис I. По негова заповед се създават две главни просветни средища – Наум оглавил това в Плиска, а Климент – в Охрид. На събора в Преслав през 893 година Климент е избран за "пръв епископ на българския език". От 886 до 916 година той неуморно работи като свещеник и епископ. Единствената му цел е утвърждаване на християнската вяра и славянската писменост. Приема се, че той създава и въвежда в употреба кирилицата. Учениците на Климент били над 3500. Големият български светец и просветител умира на 27 юли 916 година. Гробът му се намира в основания от него манастир "Св. Пантелеймон" в Охрид.